„Światem zaczęła rządzić jesień” – to nie tylko słowa z dobrze znanej nam piosenki, ale już zjawisko potwierdzone w faktach. Skoro za oknem szybciej robi się ciemno, a temperatura wyraźnie spada szukamy sposobów, by się ogrzać. A skoro tak, to słów kilka o ogrzewaniu właśnie.
Dobrze wiemy, że ogrzewanie domu jednorodzinnego to często nie tylko nasza sprawa. Trzeba pamiętać, że to czym i jak ogrzewamy ma niebagatelny wpływ na stan powietrza, którym oddychamy. Z pomocą w walce o jego jakość przychodzi nam program „Czyste powietrze”. Skierowany jest on głównie do mieszkańców budynków jednorodzinnych. Ma on na celu przede wszystkim ułatwić właścicielom wymianę starych na nowe źródła ciepła. Chodzi o to, by pozbyć się nieekologicznych pieców,
a w ich miejsce wstawić w pełni przyjazne ludziom i środowisku nowoczesne źródła ciepła. Co ciekawe, program zakłada możliwość dotowania prac termomodernizacyjnych budynku. Dlaczego warto? To zupełnie proste – im nasz budynek będzie szczelniejszy tym będzie potrzebował mniej ciepła na ogrzanie go.
A właściciele odczują to nie tylko dosłownie na własnej skórze, ale też w portfelu.
Trzeba wiedzieć, że nie tylko właściciele domków jednorodzinnych odpowiedzialni są za stan powietrza. Nie mogą być na to obojętne również jednostki samorządu terytorialnego, które mogą korzystać z programu „Stop smog”. Jest on skierowany do gmin, na obszarze których obowiązuje tak zwana „uchwała antysmogowa”. Tutaj z kolei wachlarz możliwości jest bardzo duży. Pozyskane środki można przeznaczyć na wymianę wysokoemisyjnych na niskoemisyjne źródła ciepła, podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej oraz termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Zachęcamy wszystkich włodarzy naszych gmin do zainteresowania się możliwością pozyskania tych środków! Możliwość skorzystania przez budynki jednorodzinne z odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszenie ich zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ich ogrzewania i podgrzewania wody niewątpliwie będzie miało swój wymiar ekonomiczny.
I jeszcze jedno – zbierajmy faktury! Szczególnie te, które udokumentują poniesione koszty na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Ich właściciele mogą uzyskać nawet 53 tysiące złotych ulgi podatkowej.
Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie czystepowietrze.gov.pl
Warto!