EKO w historii Kościoła i nie tylko

17/01/2023 12:22
Basia Krumholc

Miłość do Boga przejawia się również przez poszanowanie Jego dzieła stworzenia. Czy wiesz, że w historii Kościoła jest wiele postaci, które nawiązywały do potrzeby pielęgnacji świata stworzonego. W myśl Pisma świętego „czyńcie sobie ziemie poddaną”. Wiele ciekawych materiałów, ukazujących się w kontekście dzieła stworzenia, szerokorozumianej ekologii pojawiło się także w mediach katolickich min. w Tygodniku Katolickim Niedziela.

Interesujesz się historią, chcesz rozumieć teraźniejszość? Może Ci w tym pomóc sięgnięcie do archiwalnych numerów Tygodnika Katolickiego Niedziela, który ukazuję się już od 100 lat. W sposób prosty i łatwy możesz spotkać się z ciekawą historią znanymi i wybitnymi postaciami mającymi wpływa na kształtowanie Polski, rozwoju Kościoła, wielu cennych wydarzeń związanych z Polską jak i również emigracją, Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą. Prezentowane materiały w wyniku digitalizacji z pewnością są interesujące dla młodych pasjonatów, ale również nauczycieli, katechetów i osób duchownych.

Archiwalne numery Tygodnika Katolickiego Niedziela są systematycznie digitalizowane. Dzięki temu naukowcy, dziennikarze, studenci, duszpasterze oraz zwykli czytelnicy mają łatwy dostęp do tekstów źródłowych, które są świadectwem historii Kościoła i Polski.

 Artur Stelmasiak

gk/niedziela.pl

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1672658563.jpg

Celem projektu, który uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest bezpłatne udostępnianie w formie cyfrowej wszystkich zbiorów Tygodnika Katolickiego Niedziela wydawanych od 1926 r. – Cyprian Kamil Norwid powiedział, że historia to jest nie tylko zapis faktów, które się działy, ale to też siła duchowa, którą się zdobywa na kolanach. W blisko 100-letniej historii pisma to zadanie chcemy jak najlepiej wypełniać – powiedział podczas konferencji nt. cyfryzacji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

ZOBACZ zdigitalizowane numery Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. 

Promocja tygodnika

Niedziela w swojej misji zawsze odgrywała rolę pisma poświęconego tematyce społeczno-religijnej. Z tego powodu zgromadzone materiały stanowią szeroki kontekst historyczno-polityczny. Na przestrzeni lat funkcjonowały bardzo kompetentny zespół redakcyjny oraz szerokie grono dziennikarzy na terenie całego kraju. – Stulecie tygodnika Niedziela stawia przed całym zespołem niebywałe wyzwanie bycia dalej strażnikami obiektywnej prawdy w czasach, gdy mamy wielość „prawd” – zauważył dr hab. Jacek Kurzępa, poseł PiS.

Liczne środowisko dziennikarzy, publicystów, naukowców, osób ważnych w życiu publicznym związanych z Niedzielą przyczyniło się do tego, że zgromadzone materiały mają wysoką wartość historyczną, społeczną i naukową. – Dlatego digitalizacja jest znakomitym pomysłem, bo nie wszystkie numery tygodnika są dostępne w bibliotekach. Jest to szczególnie ważne w kontekście ludzi młodych, studentów. Cyfryzacja to łatwy dostęp do źródeł również dla historyków i medioznawców, ale jest to także duża promocja tytułu tygodnika – wskazała dr Milena Kindziuk, wykładowca dziennikarstwa na UKSW.

Kolejny etap

– Digitalizacja całego, prawie stuletniego dziedzictwa Niedzieli jest szansą na to, by dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Dlatego cieszę się bardzo, że udało nam się pozyskać fundusze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel, bo sami nie podołalibyśmy takiemu wyzwaniu. Mamy także plany, by zdigitalizować nasze edycje, które są zapisem historii poszczególnych diecezji – podkreślił ks. dr Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA.

Celem projektu „Niedziela Nowego Tysiąclecia Online” jest udostępnienie w formie cyfrowej wszystkich zbiorów, których część już jest dostępna na stronie: www.niedzielaonline.pl . Digitalizacja to uwiecznianie historii, bo skanowane są teksty i zdjęcia będące świadectwem wydarzeń sprzed dziesiątków lat, aby kolejne pokolenia Polaków mogły z tego dziedzictwa korzystać. – W pierwszym etapie udostępnione zostały wydania tygodnika z lat 1981-93, a teraz zakończyliśmy pracę nad numerami z lat 1993 – 2005. Skanowanie nowszych numerów już nie jest konieczne, bo od 2005 r. mamy pliki elektroniczne w redakcyjnym archiwum – powiedział Mariusz Książek, wiceprezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA. – W planach kolejnego, już trzeciego etapu, jest digitalizacja dodatków diecezjalnych oraz tygodniki z lat 1926-39 i 1945-53 – dodał.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Bez-tytułu-624×400-px.png
X
Skip to content