Czarne prostokąty na domach jednorodzinnych czy innych budynkach jeszcze parę lat temu budziły spore dziwienie. Dzisiaj panele fotowoltaiczne stały się stałym elementem krajobrazu jak Polska długa i szeroka. Elementem stałym, ale jeszcze nie wystarczająco powszechnym.
Warto wyjść od tego, że fotowoltaika jest dziedziną nauki i techniki zajmującą się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną.
Do podstawowych zalet tego typu produkcji energii należy to, że słońce jest jej niewyczerpanym źródłem. Inne surowce, jak choćby węgiel, mają ograniczone zasoby, a dodatkowo ich transport każdorazowo generuje koszty. W tym wypadku jednorazowa instalacja może służyć nam wiele lat. Montaż paneli słonecznych jest także wyrazem naszej troski o środowisko. To zielona energia, która w przeciwieństwie do gazu czy węgla, nie zanieczyszcza powietrza, ponieważ nie emituje dwutlenku węgla. Ktoś może pomyśleć, że jedna instalacja środowiska nie zbawi, ale żeby zmienić świat należy zacząć od siebie! Tysiące takich małych, naturalnych elektrowni to prawdziwy skarb! Po stronie zalet zapisać należy także ich wytrzymałość tej instalacji jaki i prostą konserwację. Cechą charakterystyczną tej inwestycji są długoterminowe okresy gwarancyjne, a co za tym idzie dziesiątki lat generowania oszczędności. Szacuje się, że w Polsce zwrot instalacji paneli słonecznych następuje już w 7 lat. Względy ekonomiczne są właśnie dla wielu osób decydujące. To wszystko pozwala na uniezależnienie się od dostawców energii, a co za tym idzie podwyżek prądu. Gospodarstwa domowe, szczególnie te wieloosobowe na pewno w niedługim czasie docenią instalację paneli słonecznych na swoim dachu. Jednak możliwość współpracy z dystrybutorem energii również może okazać się dla nas bardzo korzystna. Już od 2016 roku mamy możliwość magazynowania prądu w sieci energetycznej. Dzieje się tak zawsze gdy wyprodukujemy więcej energii niż zużywamy. Wtedy nadmiar oddajemy do sieci, a pobieramy go gdy panele pracują gorzej – np. wieczorami lub zimą. Przy montowaniu paneli fotowoltaicznych nie myśli się raczej o sprzedaży domu, ale jednak różnie z tym bywa. Trzeba wiedzieć, że posiadanie takiej instalacji podnosi wartość nieruchomości. To dodatkowy asumpt.
Ta zielona energia ma swój jeszcze jeden, społeczno – ekonomiczny wymiar. Przy planowaniu tej inwestycji można wziąć pod uwagę możliwość odliczenia jej od podatku, możliwość zaciągnięcia preferencyjnej pożyczki lub specjalnego kredytu na ten cel, a także otrzymanie dotacji z rządowego programu „Twój prąd”. Ponadto dynamicznie rozwijający się przemysł fotowoltaiczny przyczynia się do tworzenia miejsc pracy dynamizując lokalną ekonomię.
Jak widać w temacie paneli fotowoltaicznych każdy znajdzie coś dla siebie – od zwolenników czystego środowiska przez osoby chcące oszczędzać aż po przedsiębiorców. Tu każdy ma swój cel i każdy będzie dla nas jednakowo korzystny.
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut Mediów.