Obcowanie ze zwierzętami sprawia wiele radości, szczególnie najmłodszym. Szczególnym wyrazem tej miłości jest dokarmianie wszelkich stworzeń szczególnie w okresie zimowym. Należy jednak pamiętać, by chęć dobrego uczynku zwierzakom ani nam nie zaszkodziła.
Karmniki, czyli najpopularniejsze ptasie jadłodajnie należy umieścić w miejscu, do którego nie będą miały dostępu psy i koty. Ziarno należy umieścić w zasobniku, by nie mieszało się z ptasimi odchodami, a deszcz go nie zawilgocił. Co ważne, dokarmienie należy rozpocząć nie wcześniej niż w listopadzie, a zakończyć na przełomie marca i kwietnia. Najodpowiedniejszy pokarm to łuskany słonecznik. Z jednej strony nadaje się do spożycia przez właściwie wszystkie ptaki, a z drugiej nie zanieczyszcza naszego otoczenia.
Pomóc w przetrwaniu zimy możemy też innym zwierzętom. Jeże ze względu na hibernację zadowolą się stertą liści bądź specjalnie dla nich ustawionym domkiem, nietoperze skorzystają z dziupli, budek lub ogrodowej szopy, wiewiórki z kolei chętnie skorzystają ze specjalnych karmników lub stałych miejsc z wyłożoną żywością.
Sugerujemy na własną rękę nie dokarmiać zwierząt leśnych. Sarny, łosie czy dziki mogą poczynić w naszym ogrodzie ogromne szkody. Dlatego lepiej, by korzystały ze specjalnie przygotowanych przez leśników paśników. Możemy natomiast ułatwić pracę leśnikom dostarczając pożywienie dla zwierząt – zebrane żołędzie lub kasztany i warzywa. Dokarmiać warto to piękny gest, pamiętajmy jednak by robić to odpowiedzialnie.