Karkonosze w sercu noszę. Dlaczego warto chodzić po górach ?

13/06/2022 18:27
Marek Staroń

Podążając za Janem Pawłem II:

„Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności.” 

Czy zdajecie sobie sprawę, jak chodzenie po górach jest cenne dla organizmu?

Otóż tak. Wspinanie się na szczyty nie tylko owocuje pięknymi widokami, których nie jesteśmy w stanie zdobyć będąc na dole ….

Pomaga również wzmocnić odporność.  Czy wiecie dlaczego?

Powietrze w górach jest bardzo czyste niektórzy nawet mówią, że trochę ostre.

Ciekawostką jest to, że im wyżej wchodzimy na szczyt tym trudniej może nam się oddychać, spowodowane to jest rozrzedzonym powietrzem . Dzięki temu zjawisku następuje w organizmie człowieka zwiększona produkcja czerwonych krwinek i tlen jest łatwiej rozprowadzany po organizmie. W ten sposób  trafia do komórek co poprawia wzrost wydolności.

Chodzenie po górach zatem nie tylko sprzyja wyrobieniu koordynacji i kondycji oraz wzmocnieniu siły mięśniowej. Zwiększa się wydolność oddechowa, a mięśnie po takiej wędrówce są bardziej wytrzymałe.

Aktywny wypoczynek w górach to doskonała forma dla dużych i małych wędrowców.

To sposób na relaks i wspólne spędzenie czasu w gronie rodzinnym z dala od codzienności i obowiązków.

Dzięki ciszy i pięknej panoramie namalowanej przez przyrodę. Można odetchnąć ,,pełna piersią, pomyśleć o ważnych sprawach na spokojnie, zatrzymać się podziwiając widoki .

Kiedyś słyszałam jak dorośli mówili, że góry kształtują charakter i chyba coś w tym jest .Podczas wspinania się na szczyty pokonujemy własne słabości .Wyzwania z jakimi spotkamy  się na szlakach górskich często nie są łatwe . Kształtują z nas zatem wolę walki, determinację oraz chęci w dążeniu do osiągania postawionych celów.

Często mimo bolących i obtartych nóg . Przemokniętej kurtki jesteśmy szczęśliwi gdy dotrzemy na szczyt . Czy warto? Oceńcie sami. Załączam kilka zdjęć z wycieczek górskich…

PS. Pamiętajcie o odpowiednim ubraniu w góry.

tekst i zdjęcia: Olivia Sroka, lat 12 – korespondent ekomaika.pl

X
Skip to content