Rządy i firmy dołączają dziś do rolników i społeczności lokalnych w COP26 zapewniając nowe umowy w celu ochrony przyrody i przyspieszając przejście na zrównoważone praktyki rolnicze i użytkowania gruntów, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi, dostępnymi i przystępnymi cenowo niż niezrównoważone alternatywy.
- 45 rządów zobowiązuje się do podjęcia pilnych działań i inwestycji w celu ochrony przyrody i przejścia na bardziej zrównoważone sposoby rolnictwa;
- 95 znanych firm z różnych sektorów zobowiązało się do bycia „Nature Positive”, zgadzając się działać na rzecz powstrzymania i odwrócenia upadku przyrody do 2030 r.;
- Dzisiaj kończy się pierwszy tydzień COP26, a negocjacje nabierają tempa.
Dwadzieścia sześć krajów podjęło nowe zobowiązania do zmiany polityki rolnej na bardziej zrównoważoną i mniej zanieczyszczającą oraz do inwestowania w naukę niezbędną do zrównoważonego rolnictwa i ochrony dostaw żywności przed zmianami klimatycznymi, określonych w dwóch „Programach działań”. Reprezentowane były wszystkie kontynenty, w tym Indie, Kolumbia, Wietnam, Niemcy, Ghana i Australia.
Przykłady zobowiązań krajowych zgodnych z tym programem obejmują:
- Brazylijski plan skalowania programu niskoemisyjnego rolnictwa ABC+ do 72 mln hektarów, oszczędzając 1 miliard ton emisji do 2030 r.
- Niemieckie plany obniżenia emisji z użytkowania gruntów o 25 mln ton do 2030 r.
- Celem Wielkiej Brytanii, aby do 2030 r. zaangażować 75% rolników w praktyki niskoemisyjne.
Szczegółowy komunikat prasowy znajdziecie na: