Wspólna sprawa – czyste powietrze

13/06/2021 10:00
Łukasz Brodzik

Jakość powietrza to temat, o którym wydaje się, że powiedziano już chyba wszystko. Nie ma chyba wśród nas osoby, która na pytanie czy chcesz oddychać czystym powietrzem odpowiedziałaby przecząco. No dobrze, ale może paść pytanie co ja, pojedynczy człowiek mogę zrobić dla polepszenia powietrza wokół mnie? Takich możliwości jest wbrew pozorom bardzo dużo, o czym w tekście poniżej.

Trzeba zdać sobie sprawę, że do ogrzania domu czy mieszkania, które nie jest podłączone do sieci ciepłowniczej potrzebny jest opał. Tutaj zaczyna się możliwość ograniczenia tzw. niskiej emisji czyli emisja szkodliwych pyłów i gazów na niskiej wysokości. Gdy myślimy o paleniu w piecu od razu na myśl przychodzi nam drewno. Mimo, że jest ono odnawialnym źródłem energii paradoksalnie dla jakości powietrza jest bardzo niekorzystne. Szczególnie mokre drewno palone w nieprzystosowanym do tego materiału piecu przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Najlepszymi do ogrzania domu będą drzewa liściaste, np. suchy dąb, grab, brzoza czy kasztan sezonowane przez co najmniej dwa lata. Podobnie w przypadku węgla – wszystko zależy od jego jakości. Sam kocioł grzewczy powinien być poddawany okresowym przeglądom i konserwacji.

W tym kontekście warto zwrócić też uwagę na to, że można ograniczyć niską emisję, a tym samym obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jak to zrobić? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Posłuży temu termomodernizacja budynku, okna spełniające normy energooszczędności, ekrany zagrzejnikowe, obniżanie temperatury gdy nikogo nie ma w domu, a nawet systematyczne pozbywanie się kurzu z grzejników. 

W tym miejscu warto wspomnieć o programie „Stop Smog”. Ten realizowany przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program wspiera wymianę bądź likwidację źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób ubogich energetycznie. Program „Stop Smog”, który jest skierowany do gmin może liczyć na dofinansowanie, w zależności od wielkości gminy, nawet do 70% kosztów realizacji porozumienia, którym objęte może być m.in. wymiana na niskoemisyjne lub likwidacja wysokoemisyjnych źródeł ciepła, termomodernizacja jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Nadto właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą liczyć na ulgę termomodernizacyjną nawet do 53 tys. złotych!

Co zrobić jednak gdy sami zastosujemy się do powyższych wskazówek, a nasz sąsiad ewidentnie pali śmieciami trując siebie i wszystkich dookoła. Trzeba się zdobyć na odwagę. Najlepiej samemu zwrócić mu uwagę i poinformować, że w przypadku interwencji odpowiednich służb mandat może go kosztować nawet 500 zł.

Cały czas warto edukować się w sprawach czystego powietrza. Nie brakuje materiałów z których mógłbyś się dowiedzieć co jeszcze możesz zrobić dla lepszej atmosfery wokół siebie. Czyste powietrze nie zna wykształcenia, statusu zawodowego czy zasobności portfela. W równym stopniu dotyczy nas wszystkich.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut Mediów.

X
Skip to content