19 stycznia. Wspomnienie św. Henryka z Uppsali

19/01/2024 9:24
Marek Staroń

Święty Henryk z Uppsali znany też jako Henryk z Finlandii lub Henryk ze Szwecji – przedstawiany jest z toporem, tyle tylko, że było to narzędzie zbrodni, jakiej dokonał na nim fiński żołnierz.

Henryk urodził się w Anglii, ale przebywał w Rzymie, skąd jako misjonarz został wysłany, by ewangelizował Skandynawów. Podróżował tam razem z papieskim legatem Mikołajem, kardynałem Breaksper, przyszłym papieżem Adrianem IV. W 1148 roku Henryk został mianowany biskupem Uppsali. Gdy późniejszy święty król Eryk IX podjął krucjatę przeciw pogańskim Finom, Henryk wziął w niej udział. W 1154 roku został w Finlandii, by tam szerzyć wiarę, sprowadził misjonarzy, budował kościoły.

Niestety, jego twórcze życie przerwała tragiczna śmierć, został zamordowany przez żołnierza fińskiego imieniem Lalli, którego wcześniej obłożył karą kościelną za morderstwo, jakiego tamten się dopuścił. Jak mówi przekaz, Lalli tuż po zabójstwie obciął biskupowi palec z pierścieniem, ponieważ nie mógł go zdjąć.
Natomiast jedna z legend głosi, że po zabiciu biskupa morderca założył jego czapkę, po czym natychmiast wyłysiał. Święty Henryk przedstawiany jest jako biskup zabijany siekierą, jednocześnie symbolicznie depczący swojego mordercę.

Źródło: E. Marszałek, Leśnymi ścieżkami świętych pańskich

X
Skip to content