Budki lęgowe. Czy są przydatne?

04/04/2022 12:34
Marek Staroń

Z pewnością niejednokrotnie spotkaliście się z w różnych miejscach z budkami lęgowymi zamieszczonymi czy to na drzewach, elementach infrastruktury miejskiej lub przydomowej. Te niewielkie konstrukcje wykonane z drewna przeznaczone są dla ptaków, ale nie tylko. Służą także nietoperzom, szerszeniom i innym zwierzętom poszukującym miejsca na gniazda.

Dużą zaletą budek lęgowych jest to, że można je zawieszać właściwie przez cały rok. Te małe domki możemy stworzyć sami z drążonych pni drzew bądź desek. Pamiętajmy, żeby nie konstruować ich z plastiku, doniczek czy kartonów. Otwory wlotowe do naszych budek nie powinny być mniejsze niż około 2,7 cm i nie większe niż 15 cm. Dzięki takiej średnicy swoje miejsce znajdą w niż zarówno te mniejsze ptaki jak pleszka, wróbel czy mazurek aż po szpaka, kawkę czy puszczyka.

Pamiętajmy, aby budkę lęgową zwieszać w miejscu zacienionym do godzin przedpołudniowych oraz mało uczęszczanym przez ludzi. Jeśli w pobliżu nie ma drzew można ją umiejscowić  na krzewach, żywopłotach lub budynkach.

I jeszcze jedna ciekawostka. Czy montować patyczek przy otworze wlotowym? Zdecydowanie nie! Ptaki bez niego sobie zdecydowanie poradzą, a może on pomóc jedynie drapieżnikom w dostaniu się do środka. Zadbajmy również o skonstruowaną przez nas budkę. Wyczyśćmy ją zawsze na przełomie października i listopada, ponieważ zapełniona materiałem gniazdowym skutecznie zniechęci nowych lokatorów do zamieszkania w niej.

X
Skip to content