Co przyniesie konferencja klimatyczna?

29/10/2021 16:10
Marek Staroń

Już niedługo, bo w niedzielę 31 października rozpocznie się w Glasgow COP26 – najważniejsza konferencja klimatyczna państw ONZ. Weźmie w niej udział 196 przedstawicieli państw, a liczba prelegentów, aktywistów i dziennikarzy szacowana jest na około 25 tysięcy.

Za tegoroczny szczyt odpowiadają rządy Wielkiej Brytanii i Włoch. Spotkanie będzie obradowało wokół utrzymania globalnej skali wzrostu temperatury do poziomu 1,5°C (porozumienie paryskie), pakietu pomocowego dla państw rozwijających się oraz listy porozumień w ramach i poza oficjalnymi negocjacjami ONZ.

Szczyt pierwotnie miał odbyć się w 2020 roku jednak uniemożliwiła to sytuacja pandemiczna. Odbywa się on regularnie od 1995 roku, a pierwsza konferencja miała miejsce w Berlinie. Trzy z nich odbyły się w Polsce – w 2008 roku w Poznaniu, w 2013 roku w Warszawie i w 2018 roku w Katowicach. Poprzedni klimatyczny zjazd obył się w 2019 roku w Madrycie. W tym roku zostaną poruszone także takie kwestie jak transport, energia, młodzież i upodmiotowienie społeczeństwa, nauka, innowacje czy finanse.

1 listopada będzie miał miejsce szczyt światowych przywódców, na drugi dzień rozpoczną się negocjacje. Konferencja zakończy się 12 listopada przyjęciem dokumentu końcowego. Oświadczenia przywódców na szczycie przygotują grunt pod negocjacje stron w jego sprawie. O przebiegu i ustaleniach konferencji będziemy informować na naszym portalu.

X
Skip to content