COP26 – dzień drugi

02/11/2021 21:20
Marek Staroń

Podczas drugiego dnia szczytu klimatycznego w Glasgow COP26 uzgodniono plan przyspieszenia rozwoju czystych technologii na całym świecie do 2030 roku.

Chodzi o to, by do tego czasu czyste technologie stały się najbardziej przystępnym cenowo i dostępnym wyborem. Obok państw Unii Europejskiej porozumienie uzgodniły m.in. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Plan zakłada pięć celów związanych z obszarami, które emitują ponad 50% gazów cieplarnianych na świecie.

Założenia dotyczą produkcji pojazdów o zerowej emisji, stal wytwarzana z zerową emisją ma się stać preferowanym wyborem, zwiększenia dostępności odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru oraz zrównoważonego rolnictwa. Zdaniem rządu Wielkiej Brytanii powstanie dzięki temu około 20 milionów miejsc pracy.

– Poprzez uczynienie czystej technologii bardziej dostępnym i atrakcyjnym wyborem w sektorach, które są obecnie najbardziej zanieczyszczające, możemy zmniejszyć emisję na całym świecie. Przełomy z Glasgow przyspieszą ten proces, aby do 2030 roku wszystkie technologie mogły być stosowane wszędzie, nie tylko ograniczając emisje, ale także tworząc więcej miejsc pracy i większy dobrobyt – powiedział brytyjski premier Bois Johnson.

zdjęcie: GETTY, Stefan Rousseau – PA Images

X
Skip to content