Daj oddech 3 – co wrzucać do kominka?

28/11/2021 17:18
Marek Staroń

Podstawową funkcją kominka w domu jest ogrzewanie. Tradycyjnie w kominku palimy drewnem, które musi być odpowiednio przygotowane, by spalanie było efektywne. Poszczególne gatunki drewna różnią się kalorycznością i właściwościami grzewczymi.

Drzewo to materiał stosunkowo tani, a przy jego spalaniu wydziela się niewielka ilość szkodliwych substancji. Przy zakupie drewna warto zwrócić uwagę, by nie zawierało ono kory, bo ta z kolei wydziela wiele zanieczyszczeń. Drewno z drzew iglastych wytwarza duże ilości sadzy, a to skutkuje koniecznością częstego czyszczenia wkładu i przewodu kominowego. Do kominków najlepiej wybierać drewno drzew liściastych – dąb, brzoza czy gatunki owocowe.

Gotowymi, ekologicznymi produktami dostępnymi na rynku są brykiet i pelet. Charakteryzują się odpowiednią kalorycznością, nie zajmują dużo miejsca, a przy tym ułatwiają utrzymanie czystości wokół kominka.

Może to banalne, ale przy używaniu kominka należy pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy palić w nim materiałem do tego przeznaczonym. Niestety wciąż dla wielu osób kominek jest synonimem śmietnika. Pamiętajmy, że nie palimy w nim plastikiem, sklejkami czy innymi materiałami do tego nieprzeznaczonymi. Powodów jest kilka. Podczas spalania takich materiałów wytwarzają się niebezpieczne dla środowiska i zdrowia związki. Ponadto w razie kontroli i udowodnienia takiego procederu grozi wysoki mandat. Palenie nieodpowiedniej jakości drewnem czy innymi materiałami powoduje nadmierne wydzielanie się sadzy i jej odkładanie się w przewodzie kominowym.

Weźmy sobie te uwagi do serca. Jeszcze wiele miesięcy używania kominków przed nami, więc zadbajmy zarówno o nie, jak i o siebie.

X
Skip to content