Darmowe ciepło z gruntu, powietrza i wody

03/12/2020 20:00
Agnieszka Wojnarowicz

„Energię niezbędną do ogrzewania naszego domu warto pozyskiwać ze źródeł odnawialnych. Są one darmowe i naturalne. Montaż instalacji korzystających z OZE, to bardzo dobra inwestycja na przyszłość i zysk dla środowiska. Ogrzewanie domu zapewni nowoczesna instalacja, która czerpie energię z darmowych źródeł odnawialnych. Decydując się na nią, ograniczymy koszty eksploatacyjne budynku, a jednocześnie przyczynimy się do oszczędzania zasobów naturalnych.

Najbardziej nowoczesnym sposobem ogrzewania domu jest pompa ciepła. Urządzenie czerpie energię z gruntu, powietrza lub wody. To rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Oprócz ogrzewania budynku pompy ciepła są w stanie przygotować ciepłą wodę użytkową, a w upalne lato schłodzą wnętrza naszego domu. Ponieważ urządzenia korzystające z energii odnawialnej zasilane są elektrycznie, optymalnie jest, gdy współpracują z panelami fotowoltaicznymi. Wówczas prąd niezbędny do ich pracy pochodzi z przetworzonej energii promieniowania słonecznego.
Jeśli zamierzamy przejść na nowoczesny typ instalacji tj. pompa ciepła i panele fotowoltaiczne, warto skorzystać z przyznawanej teraz na te cele ulgi termomodernizacyjnej lub dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”. Dzięki temu instalacja korzystająca z OZE będzie mniej kosztowna.

 Czym jest pompa ciepła?

Każda pompa ciepła ogrzewa wnętrza domu dzięki trzem podstawowym elementom. Pierwsze to źródło dolne, którym może być grunt, powietrze lub woda. Drugim jest zasadnicza pompa, czerpiąca ciepło z otoczenia i zmieniająca je na użytkowe, poprzez podnoszenie temperatury czynnika grzewczego. Trzecim jest instalacja grzewcza w pomieszczeniach budynku. Pompy ciepła współpracują przede wszystkim z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym (głównie podłogowym). Funkcjonują też ze zwykłymi grzejnikami, jednak ich powierzchnia musi być większa, niż w tradycyjnych instalacjach. Z tego względu częściej wymienia się je na klimakonwektory, które nie zajmują więcej miejsca niż typowe grzejniki, a pełnią dodatkowo funkcję chłodzącą w upalne dni”.

Źródło: https://czystepowietrze.gov.pl/darmowe-cieplo-z-gruntu-powietrza-i-wody/

X
Skip to content