Ekoświat zaczyna się w Twojej głowie. Nie samym chlebem żyje człowiek.

26/07/2022 9:55
Marek Staroń

Brak realnych działań na rzecz ochrony środowiska może spowodować gwałtowne skutki. Już teraz możemy zauważać stopniowe wymieranie fauny i flory na naszej planecie spowodowanej jej zbyt gwałtowną eksploatacją i jednoczesną masową produkcją śmieci, w tym także plastiku. Szacuje się, że do oceanów rocznie trafia nawet do 13 mln ton plastiku. Wpływa on na jakość całego wodnego środowiska, ale również trafia później na nasze talerze w postaci drobinek mikroplastiku w soli czy w rybach. Naukowcy prognozują, że do 2050 roku zniknie większość gatunków ryb, zarówno z rzek, jak i mórz i oceanów. Podobnie z lądową stroną naszej planety. Już teraz wiele gatunków, z powodów klimatycznych, wymarło lub jest na wymarciu. Szczególnie szkodliwe było niszczenie środowiska naturalnego zwierząt oraz nieopanowane myślistwo czy później przemysł. 

Dlatego tak ważne są działania, które podejmujemy, by spowolnić katastrofę klimatyczną, lub może nawet ją zatrzymać. Zmiana zaczyna się od jednej osoby, od Ciebie. Wybór naturalnych surowców, zamiast plastiku, segregacja śmieci, opanowanie nadmiernego konsumpcjonizmu czy branie czynnego udziału w działaniach na rzecz środowiska to tylko kilka z wielu gestów, które możesz wykonać w stronę uleczenia naszego środowiska. 

W ramach cyklu „Ekoświat zaczyna się w Twojej głowie” będzie składał się z artykułów, materiałów radiowych i ciekawych wywiadów. Zapraszamy!

X
Skip to content