Epidemia śmieci – obroń się przed wirusem

11/08/2022 11:51
Marek Staroń

Od dziecka uczono nas, że należy segregować śmieci. Niestety śmieci nadal przybywa, a niektóre z nich łatwo pomylić się i źle posegregować, np. jednorazowe kubeczki papierowe zawierające plastik. Nie wspomina się jednak o innych problemie tak zwiększającym liczbę śmieci, jakim jest konsumpcjonizm.

Ilość niepotrzebnie kupionych produktów przewyższa nasze najśmielsze prognozy. W przypadku produktów spożywczych jest to żywność, na którą zostały zmarnowane już zasoby energii w celu jej wyprodukowania, a teraz również podobnie będzie w celu przetworzenia. W przypadku produktów codziennego użytku, przykładowo kosmetyków czy narzędzi, warto zapytać samego siebie, czy jest to nam naprawdę potrzebne, czy może jest to wpływ chwili?

Świadome, ekologiczne zakupy to element związany z ochroną środowiska, który rezonuje w innych sferach naszego życia – mamy większe oszczędności, jesteśmy spokojniejsi czy kształtujemy swoje umiejętności personalne, np. tak łatwo nie ulegamy wpływom środowiska, które zachęca nas do niepotrzebnego zakupu. Zachęcamy Cię do tego, byś następnym razem udał się na zakupy z wcześniej przygotowaną listą i będąc pewien, że każdej z tych rzeczy, które kupisz skorzystasz! 

W celu zwiększenia swojej świadomości w zakresie gospodarki odpadami zajrzyjcie na stronę www.bdo.mos.gov.pl Jest to projekt realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto, dla naszego wspólnego dobra!

X
Skip to content