Henryk z Bolzano – patron drwali

10/06/2023 5:21
Marek Staroń

W początkach chrześcijaństwa topór, podobnie jak krzyż, był narzędziem prześladowań, dlatego do dziś stanowi emblemat męczeństwa za wiarę. Choćby z tego powodu wielu świętych uważanych jest za patronów drwali.

Jednym z nich jest błogosławiony Henryk z Bolzano. Mało znany patron ludzi ścinających drzewa i przygotowujących drewno na opał, który żył na przełomie XIII i XIV wieku. Wprawdzie urodził się w Bolzano we Włoszech, ale z pochodzenia był Niemcem z ubogiej, pobożnej rodziny.

Z przekazów wiemy, że mimo swej skrajnej nędzy dzielił się z ludźmi wszystkim, co miał. Na swoje utrzymanie zarabiał ciężką fizyczną pracą, zwłaszcza ścinaniem drzew i rąbaniem drewna na opał. Poszukując zajęcia, osiedlił się w Treviso, gdzie zmarł 10 czerwca 1315 roku. Przez ludność miejscową został okrzyknięty opiekunem tego miejsca, jak również jest nieoficjalnym patronem Bolzano. Jego żywot opublikował w XVIII wieku miejscowy ksiądz. Został beatyfikowany 23 lipca 1750 roku przez papieża Benedykta XIV, a jako patron drwali wspominany jest 10 czerwca.

Źródło: E. Marszałek, Leśnymi ścieżkami świętych pańskich

X
Skip to content