Komunikat Instytutu Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu

17/06/2021 12:46
Agnieszka Wojnarowicz

Przedstawiamy archiwalną zapowiedź I Emobilnej Pielgrzymki Laudato si – Instytutu Eletromobilności Emobi z Katowic do Watykanu:

Polska – Watykan / 8- 21 wrzesień 2019

„Klimat jest dobrem wspólnym, wszystkich i dla wszystkich!” ( Laudato Si)

Emobilną ambasadą i wyłącznie elektrycznymi autami z Polski do Watykanu, wybiera się grupa polskich pielgrzymów. W ciągu niespełna 2 tygodni przejadą ponad 4.000 km, odwiedzą narodowe sanktuaria 5 europejskich krajów ( Polska, Czechy, Austria, Slowenia, Wlochy), aby w końcu dotrzeć do Asyżu, a potem do Watykanu na spotkanie z Papieżem Franciszkiem. To projekt 1 Emobilnej Pielgrzymki Laudato si – Instytutu Eletromobilności Emobi z Katowic. Inicjatywa już uzyskała osobiste błogosławieństwo od samego Papieża Franciszka! Pielgrzymi szlak rozpoczną z Jasnej Góry, po czym przejadą małopolski szlak Jana Pawła II ( Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków, Czerna). Przed wyjazdem z Polski specjalny e-pit stop w Katowicach, gdzie pod symblicznym Spodkiem odbędzie się prezentacja abasady katowickiej deklaracji Driving Change Together.

Pielgrzymi promują katowicką deklarację Driving Change Together (partnerstwa na rzecz rozwoju elektromobilności), podpisanego w Katowicach przez ponad 43 kraje świata i liczne organizacje międzynarodowe, które zobowiązały się do rozwijania elektromobilności.

6 października rozpocznie się w Watykanie Synod o Amazonii, w której spora część zostanie poświęcona również tematowi ekologii integralnej. Właśnie w tej intencji polscy pielgrzymi wyruszają z nietypowa pielgrzymka do Rzymu.

Pielgrzymka sama w sobie ma na celu promowanie idei odpowiedzialności za klimat, który jest dobrem wspólnych, wszystkich i dla wszystkich. Wśród uczestników założyciele pracownicy pierwszego w Polsce przedsiębiorstwa ekonomii społecznej „Latający Kogut” z Katowic – zajmującego się elektromobilnością.

HISTORIA EMOBILNEJ PIELGRZYMKI:

Encyklika społeczna o ekologii Laudato Si papieża Franciszka stała się dla Instytutu inspiracja do utworzenia programu Laudato Si, którego głównym założeniem jest propagowanie idei nauczania społecznego kościoła w materii zrównoważonego rozwoju i troski o wspólny dom oraz nawolywanie do ekologicznego nawrócenia.

Przedstawiciele Instytutu spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem w Watykanie w dniu 8 maja br. Papież z uwagą wysłuchał prezesa Instytutu, który przedstawił mu ideę E mobilnej pielgrzymki oraz udzielił Apostolskiego błogosławieństwa organizatorom i uczestnikom tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Ojciec Święty zaskoczył uczestników tej prywatnej audiencji stwierdzeniem, że w Watykanie tez jeżdżą elektrykami i poprosił uczestników o modlitwę za Niego w czasie pielgrzymki.

Elektromobilność w Watykanie – „przykład idzie z góry”

Stolica Apostolska wyznaczyła konkretne kierunki i trendy w działaniach proekologicznych w obszarze elektromobilnosci. Podzcas spotkania w Watykanie przedstawicieli Instytutu z Sekretarzem Generlnym Gubernatoratu Watykanu, Jego Ekscelencjo Fernando Vergezem, dowiedzieliśmy się, że do dziś na terenie Watykanu uruchomiono 12 stacji ładowania samochodów elektrycznych, a do końca roku ma ich być docelowo 20. Ciekawostką, jest fakt, że ładowarki te zasilane są energią pozyskiwana z 2.400 paneli fotowoltaicznych na dachu Auli audiencji. W papieskim państwie poruszają się samochody o napędzie elektrycznych, używane przez żandarmerię watykańską, pracowników governatoratu oraz elektryczne Papamobile.

ORGANIZATOR:

Instytut Emobi został stworzony po szczycie klimatycznym COP24, który odbył się w Katowicach. Jednym z ważnych owoców polskiej prezydencji COP było ogłoszenie deklaracji Driving Change Together – partnerstwa na rzecz rozwoju elektromobilności oraz deklaracja O sprawiedliwiej transformacji i solidarnościJust Transition and solidarity.

Jednym z głównych celów Emobi instytutu są działania mające na celu promowanie rozwoju elektromobilności w naszym kraju, a także szeroko zakrojona edukacja i popularyzacja ekologii integralnej. W marcu br. Instytut podpisał deklaracje przyłączając się do 43 państw i wielu organizacji międzynarodowych, które zobowiązały się promować rozwój sektora Elektro mobilności. Pragniemy być swego rodzaju ambasadorami tej wspaniałej idei, która narodziła się w Katowicach.

Emobilna Ambasada polskiej eletromobilnosci – DRIVING CHANGE TOGETHER

Elektryczny pojazd dostawczy specjalnie oploterowany i wyposażony w multimedia i audio będzie pełnił centralną rolę podczas wydarzeń promujących elektro mobilność, zamieniając się w multidyscyplinarne laboratorium elektromobilności na kółkach. Poprzez ten specjalnie przygotowany elektryczny pojazd zespól emobi będzie prowadził szeroko zakrojona edukacje i promocję elektromobilności.

To także emobilna ambasada polskiej strategii rozwoju elektromobilności, poprzez którą będziemy promować rozwój elektro mobilności w Polsce we wszystkich wymiarach.

Zadaniem ambasady będzie również budowanie kontaktów i tworzenia płaszczyzny do rozmowy, wymiany doświadczeń w zakresie elektromobilności. Ambasada odwiedzi szkoły, uniwersytety, jednostki samorządu terytorialnego oraz będzie obecna na wielu wydarzeniach pro ekologicznych w Polsce i w świecie.

Ambasada zostanie poświęcona przez Papieża Franciszka, jej zadaniem będzie również promowanie specjalnego programu edukacji ekologicznej, odnoszący się do pierwszej ekologicznej encykliki Papieża Franciszka – Laudato Si.

X
Skip to content