Marsz Patriotyczny – Śladami Powstania Wielkopolskiego

06/11/2022 13:05
Basia Krumholc

W dniu 5 listopada 2022 roku odbyła się Marsz Patriotyczny „Śladami Powstania Wielkopolskiego” przeznaczona dla wszystkich chętnych seniorów pragnących w zorganizowanej grupie udać się szlakiem Powstańców Wielkopolskich. Wyprawa miała na celu zwiększenie wiedzy historycznej, poznanie miejsc związanych z powstaniem, przez uczestników oraz uświadomienie im, jak ważne jest wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu i regularna aktywność fizyczna.

Podczas całej wyprawy był z nami przewodnik, który dzielił się wiedzą na temat Powstania Wielkopolskiego oraz instruktorka nordic walking, magister wychowania fizycznego, która prowadziła zajęcia teoretyczne i praktyczne z seniorami na temat aktywności fizycznej.Dodatkowo podczas całego wyjazdu towarzyszyła nam Telewizja Lubuszan, w celu foto i wideo reportażu najważniejszych miejsc wyprawy.

Grupa uczestników na początku udała się do Kargowej pod pomnik upamiętniający bohaterów Powstania Wielkopolskiego, a następnie do Kościoła pw. Św. Maksymiliana Kolbe. W czasie powstania miasto Kargowa było miejscem bardzo ciężkich walk dlatego pamięć o powstańcach jest tutaj bardzo żywa.

Następnym punktem był Grójec Mały, gdzie na terenach leśnych, na których operowali powstańcy uczestnicy wyprawy udali się na trasę w formie zorganizowanego marszu połączonego z zajęciami Nordic walking. W trasie był obecny instruktor, który przybliżył najważniejsze informacje na temat regularnej aktywności fizycznej, ale też motywował ich do podejmowania codziennych ćwiczeń. Dodatkowo zostało przeprowadzone szkolenie z zakresu marszu z kijkami nordic walking w części teoretycznej i praktycznej. Instruktor  przedstawił prawidłową technikę nordic walking, a podczas spaceru korygował błędy i odpowiadał na pytania uczestników. Zauważyliśmy bardzo duże zainteresowanie aktywnością fizyczną wśród osób starszych, grupa chętnie zadawała pytania i zaciekawieniem słuchała rekomendacji na temat zdrowego stylu życia i rekreacji ruchowej.

Na końcu trasy leśnej na uczestników czekał wspólny posiłek. Podczas integracji przy ognisku grupa miała okazję na poznanie się i na wspólne rozmowy na świeżym powietrzu na temat historii rodzinnych czy znajomych. Taka możliwość zaistniała, dzięki współpracy z Nadleśnictwem Wolsztyn oraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym, którzy także podzielili się swoją wiedzą na temat Powstania Wielkopolskiego i jego przebiegu na tych terenach. Bardzo ciekawym wydarzeniem była częściowo rekonstrukcja Powstania Wielkopolskiego, gdzie patrol powstańczy ubrany w mundury powstańcze, uzbrojony w broń hukową dokonał zatrzymania całej grupy w celu kontroli dokumentów.

Kolejnym etapem podroży autokarowej był cmentarz Nowej Wsi Zbąskiej, jest to miejsce spoczynku około 50 powstańców, uczestnicy wspólnie zapalili własny znicz przy grobie poległych powstańców.

Kolejnym miejscem był Grójec Wielki, który był miejscem bitwy o most na rzece Obrze. Kolejnym celem był Babimost, grupa odwiedziła cmentarz oraz Sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej w Babimoście.  Babimost w czasie powstania był bardzo ważnym miejscem, o które toczyły się też ciężkie boje, dlatego na tym odcinku funkcjonowały dwa pancerne pociągi niemieckie.

Zgodnie z planem wyprawy na koniec uczestnicy odwiedzili Nowe Kramsko, jest to miejsce rozegrania się zwycięskiej bitwy. We wszystkich miejscach pamięci oraz miejscach pochówku Powstańców uczestnicy składali symboliczne zapalone znicze w hołdzie dla bohaterów.

Grupa uczestników wyraziła bardzo pozytywne opinie na temat pielgrzymki „Szlakami Powstańców Wielkopolski”. Od większości seniorów dostaliśmy informacje zwrotną o tym, że jest zapotrzebowanie na więcej wypraw w takiej formule. Zauważono chęć wśród nich do pogłębienia wiedzy na temat powstańców, ale także w temacie aktywności fizycznej i spędzania wolnego czasu. To połączenie dostarczyło uczestnikom wiele wrażeń, możliwości wspólnej integracji i spędzeniu czasu wolnego z bliskimi.

X
Skip to content