Mieszkańcy województwa lubuskiego korzystają ze wsparcia doradczego w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE

25/08/2024 14:05
Basia Krumholc

Ponad 8 000 konsultacji i udzielonych porad, blisko 100 przeszkolonych Energetyków Gminnych, 62 dużych i 57 małych inwestycji objętych wsparciem doradczym w zakresie efektywności energetycznej i OZE – tak w liczbach wygląda realizacja Ogólnopolskiego Systemu Wsparcia Doradczego w Zakresie Efektywności Energetycznej oraz OZE na terenie województwa lubuskiego.

Zielona Góra, 21 sierpnia 2024 r.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze współrealizował Projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. Projekt realizowany był przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działający we współpracy z 16 Partnerami. Instytucją Pośredniczącą wspierającą te działania było Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a okres realizacji obejmował lata 2016-2023. Była to pierwsza edycja Projektu, który uzyskał potwierdzenie dalszej realizacji w nowej perspektywie finansowej.

Głównym celem projektu było wsparcie gospodarki w zakresie efektywności energetycznej w szczególności przez zwiększenie świadomości społecznej w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, wsparcie gmin w przygotowaniu i wdrażaniu planów gospodarki niskoemisyjnej (PGN) oraz wsparcie w przygotowaniu i wdrażaniu inwestycji w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

Projekt był dedykowany osobom fizycznym, jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwom, wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym, a także obiektom użyteczności publicznej. Zrealizowane konsultacje wiązały się z rozwiązaniem konkretnych problemów, które dotyczyły m.in. programów Czyste Powietrze, Mój Prąd, Ciepłe Mieszkanie i Moje Ciepło, zagadnień dotyczących inwestycji i OZE, pozyskiwania źródeł finansowania efektywności energetycznej i OZE. Istotnym elementem zrealizowanych działań były także działania edukacyjne i promocyjne dla mieszkańców województwa lubuskiego.

Jak podaje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w województwie lubuskim zrealizowano ponad 8 000 konsultacji, przeszkolono blisko 100 kandydatów na Energetyka Gminnego, a także objęto wsparciem doradczym w zakresie efektywności energetycznej i OZE 62 dużych i 57 małych inwestycji.

–  Stopień realizacji tego projektu przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy województwa lubuskiego chcą korzystać ze wsparcia w zakresie efektywności energetycznej i OZE. Pozytywny odbiór naszych działań sprawił, że będziemy kontynuować projekt. Jednocześnie chcemy rozszerzyć jego zakres o aktualne potrzeby i wyzwania związane z koniecznością transformacji ku niskoemisyjnej, zasobooszczędnej gospodarce wspierającej adaptację do zmian klimatu – komentuje Mirosław Glaz, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. – Działania Doradców Energetyczno-Klimatycznych w nowej perspektywie będą skierowane do szerokiego kręgu adresatów poprzez różne formy nieodpłatnych usług, m.in. konsultacji i porad, mających na celu zwiększanie świadomości społeczeństwa z zakresu efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii oraz obszaru klimatycznego – dodaje Prezes Zarządu WFOŚiGW.

Doradcy Energetyczni są dostępni dla mieszkańców województwa lubuskiego w siedzibie Funduszu przy ulicy Miodowej 11 w Zielonej Górze.

X
Skip to content