Nie ma lipy z lipą!

14/08/2023 8:51
Basia Krumholc

Lipy są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Przedstawicieli tego gatunku spotkamy niemal wszędzie – w lasach, w parkach, czy w centrach dużych miast. Należy do jednych z najważniejszych roślin miododajnych w Polsce. Podczas kwitnienia wytwarza ona bardzo duże ilości nektaru, który pszczoły wręcz uwielbiają. Z kwiatów tego drzewa pszczoły wytwarzają bardzo dobry miód lipowy – jeden z najlepszych pod względem odżywczym, jak i smakowym. Pasieka zlokalizowana w pobliżu takich pożytków lipowych to gwarancja obfitego miodobrania.

Występowanie i siedlisko
Lipa drobnolistna rośnie niemal w całej Europie oraz na terytorium Azji. W Polsce występuje niemal w całym kraju, oczywiście pomijając najwyższe partie gór. Zarówno na nizinach jak i na wyżynach radzi sobie bardzo dobrze. Z pewnością wybierając się na wycieczkę po Polsce bez problemów dostrzeżemy lipy w każdym z odwiedzanych miejsc.

Kilka słów o lipie

To duże drzewo osiąga nawet 35 metrów wysokości. Jest długowieczne, może przetrwać nawet 1000 lat. Liście są stosunkowo niewielkie, o sercowatym kształcie. Jesienią przybierają żółte odcienie i opadają zimą. Miododajne, pachnące, żółte kwiaty pojawiają się w czerwcu i utrzymują do lipca. Owocem lipy są niewielkie orzechy. Mają okrągły kształt i skrzydełko. Lipa preferuje słoneczne lub półcieniste obszary, o wilgotnej i żyznej glebie. Jest mrozoodporna.

Zastosowanie

Lipa ma bardzo wiele zastosowań. Przede wszystkim jest cenionym surowcem zielarskim. Wykorzystuje się głównie kwiat, który jest bogaty w olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki oraz śluz. Najpowszechniejsze i najlepiej znane jest napotne działanie preparatów lipowych. Ponadto wspomagają pracę organizmu przy przeziębieniach z uwagi na właściwości przeciwzapalne. Zasadne jest zarówno spożywanie naparów i odwarów z kwiatów jak również zażywanie kąpieli. Wykazano również, że lipa wpływa uspokajająco na organizm, zmniejsza napięcie mięśniowe, czy wspomaga pracę układu trawiennego.

Poza zastosowaniem leczniczym, drewno lipy wykorzystywane jest przez rzeźbiarzy i stolarzy. Co ciekawe i powszechnie mało znane z nasion można produkować olej jadalny.

Zdrowotna moc lipy
●       Stosowana jest jako środek napotny, przeciwgorączkowy, przeciwzapalny i osłaniający.

●       Zalecana jest na przeziębienie, choroby infekcyjne z przebiegającą gorączką, stany zapalne jamy ustnej i gardła, anginę i grypę.

●       Wyróżnia się przeciwlękowym i uspokajającym działaniem. Zalecana jest w przypadku napięcia nerwowego i nadmiernej pobudliwości lękowej.

●       Stosowana jest najczęściej w postaci naparu, okładów i kąpieli.

●       Wykorzystywana jest w kosmetyce. Kwiatostany lipy są częstym składnikiem szamponów, kremów i balsamów, zwiększających elastyczność skóry.

Więcej: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/nie-ma-lipy-z-lipa

Źródło: lasy.gov.pl

X
Skip to content