Nie rób zadymy!

29/07/2022 12:10
Marek Staroń

Zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne każdego z nas. Zbyt mała ilość tlenu wpływa na pracę naszego mózgu, wpływa zatem także na pracę komórek i może, między innymi, wpłynąć na poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, w naszym organizmie! Zatem coraz większy poziom zanieczyszczonego powietrza wpływa na nasze zdrowie fizyczne, m.in. choroby płuc czy serca, ale także na jakość naszego zdrowia psychicznego! A co, jeśli Ci powiem, że masz narzędzia do tego, by coś z tym zrobić?

Każdego dnia stoisz przed wyborami, czy wspierać zwiększający się poziom zanieczyszczeń, czy pracować nad tym, by spowolnić wzrost lub wręcz zredukować poziom zanieczyszczenia atmosfery. Wybierając rower zamiast samochodu, korzystając z komunikacji publicznej czy planując podróż tak, by nie jechać samemu samochodem zmniejszasz ryzyko wzrostu produkcji dwutlenku węgla, którego na 1 litr spalonej benzyny przypada aż ponad 2 kilogramy. Ponadto wspierając organizacje czy producentów wspierających środowisko i korzystających świadomie z ekologicznych metod produkcyjnych również pomagasz im w rozwoju, który może przyczynić się do dalszego wyboru ich produktów czy usług ponad producentów tworzących swoje produkty nieekologicznie. 

Zachęcamy Was do zapoznania się z programem Ministerstwa Klimatu i Środowiska realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Czyste powietrze”. Na stronie www.czystepowietrze.gov.pl znajdziecie wiele przydatnych informacji o tym kto i w jaki sposób może zostać beneficjentem. Niech to będzie pierwszy krok do ochrony powietrza, daru, z którego wszyscy korzystamy.

X
Skip to content