Niepełnosprawni i wolontariusze sadzili las

25/04/2023 6:41
Basia Krumholc

To nie takie trudne – każdy może posadzić las! Przekonali się o tym uczestnicy i pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej w Parczewie. 9 osób z WTZ wspólnie z wolontariuszami – uczniami z Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim 20 kwietnia 2023 r. posadziło 1 500 sadzonek drzew w Makoszce (woj. lubelskie) w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas Drzewa”.

Organizatorem przedsięwzięcia było Nadleśnictwo Parczew z siedzibą w Sosnowicy.

– Do tej akcji zaprosiliśmy zarówno Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas z Parczewa, jak i koło wolontariatu, czyli młodzież z Zespołu Szkół z Ostrowa Lubelskiego. Mamy nadzieję, że będzie to integracja i wspólne spędzenie czasu, które przyniesie pozytywny skutek zarówno w wymiarze leśnym, jak i współpracy, bo las łączy – zapowiadała Jowita Czaja, specjalista służby leśnej ds. hodowli lasu w Nadleśnictwie Parczew.

Aby prawidłowo przeprowadzić akcję sadzenia lasu, wszyscy uczestnicy wysłuchali instruktażu udzielonego przez leśniczych. Sadzono sadzonki głogu, dębu, klonu, lipy i modrzewia.

– Teren, na którym sadzimy drzewa, to powierzchnia powiatrołomowa. Próbowaliśmy ją przez parę lat użytkować cięciami pielęgnacyjnymi. Usuwaliśmy drzewa, które się wywracały, bo miały poderwany system korzeniowy, ale niestety nie odniosło to skutku i musimy ten drzewostan odnowić. Plusem tego wszystkiego jest to, że odnawiamy to gatunkami zgodnymi z siedliskiem. Na tym miejscu powstanie drzewostan mieszany, dlatego mam nadzieję, że za kilka lat będzie tu piękniejszy las niż do tej pory – mówi Piotr Pniak zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Parczew.

Integracyjne sadzenie lasu zakończyło się pyszną grochówką i kiełbaskami, które zapewniło Nadleśnictwo Parczew

X
Skip to content