Oszczędzaj dziś, a jutro choruj.

28/07/2022 18:15
Marek Staroń

Poliestrowy sweter rozkłada się około 200 lat, co oznacza, że kupiony ostatnio przez ciebie sweter na wyprzedaży będzie istniał wtedy, gdy urodzą się twoje prawnuki, i jeszcze dłużej. Podobnie słuchawki kupione w pośpiechu, ponieważ poprzednie się zgubiły rozkładać będą się około 400 lat. Foliowa reklamówka, w którą zapakowałeś zakupy rozkłada się nawet 1 000 lat! Plastik jest wszędzie. Nie jesteśmy w stanie w pełni wykluczyć go z naszego życia. Jesteśmy jednak w stanie ograniczyć jego zużywanie. Dla dobra własnego i naszych bliskich, ale także całej planety.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci poszerza się coraz bardziej, a ryb w oceanach jest coraz mniej. Zbliżamy się do momentu, w którym środowisko naturalne będzie bardzo odległym reliktem przyszłości w imię podążania za coraz to nowszymi trendami i zmianami. Zapobiec tak gwałtownemu niszczeniu naszej planety można poprzez bardziej świadome decyzje konsumenckie.

Wybierajmy ekologiczne zamienniki: szczoteczki do zębów czy szamponu, ale także inwestujmy w naturalne i lepszej jakości materiały, rezygnując tym samym z plastikowych „jednorazowych” zabawek, takich jak słabej jakości, ale tanie gadżety elektroniczne czy zapakowanych w plastik słodyczy. Wiele opcji, które wydają się aktualnie lepsze mają bardzo duże skutki w przyszłości. Brak inwestycji w tereny zielone, palenie w piecach śmieciami – to tylko jedne z obecnie wybieranych szybkich rozwiązań bez uwagi na późniejsze konsekwencje, m.in. zanieczyszczenie powietrza i w konsekwencji częste choroby dróg oddechowych. Być może właśnie od teraz Twoim mottem stanie się powiedzenie „nie stać mnie na życie tanio”. 

X
Skip to content