Poszli po sprawiedliwość… klimatyczną

14/08/2021 12:51
Marek Staroń

W sobotę 14 sierpnia wyruszyła z Zielonej Góry 5. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej. Pielgrzymi do Glasgow dotrą 29 października.
To właśnie w Szkocji odbędzie się najbliższy szczyt klimatyczny ONZ – COP26. Pątniczy szlak wiedzie przez Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię. Pielgrzymi przejdą w 77 dni blisko 1,5 tys. km po drodze odwiedzając miejsca gdzie środowisko jest zagrożone jak i te, gdzie znaleziono odpowiednie rozwiązania. W pielgrzymce idą osoby z Polski i Niemiec, na poszczególnych etapach nawet 400 osób.
Wymarsz rozpoczęło nabożeństwo ekumeniczne, w którym uczestniczył bp Tadeusz Lityński – Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, referent ds. Europy wschodniej i ekumenii transgranicznej w Berliner Missionswerk ks. Justin Werdin, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza, ks. Stanisław Stawowczyk z Kościoła Polskokatolickiego, a kazanie wygłosił zwierzchnik diecezji wrocławskiej kościoła ewangelicko – augsburskiego bp Waldemar Pytel. Nabożeństwo zwieńczyło podpisanie przez hierarchów listu z prośbą o błogosławieństwo do papieża Franciszka.

Wypowiedzi pielgrzymów jak i organizatorów znajdziecie w naszej relacji poniżej.

X
Skip to content