Rada Gospodarowania Zasobami Ziemi będzie wspierać ministra klimatu i środowiska w zakresie usprawniania różnych obszarów geologii w Polsce. W skład organu zostali powołani eksperci posiadający wiedzę z zakresu geologii i górnictwa, reprezentujący m.in. jednostki naukowo-badawcze, państwową służbę geologiczną, Wyższy Urząd Górniczy, samorządową administrację geologiczną oraz eksperci niezależni, posiadający wiedzę z różnych branż.
- W Ministerstwie Klimatu i Środowiska utworzono specjalny zespół doradczy, który zajmie się przygotowywaniem opinii i rekomendacji dla Głównego Geologa Kraju w zakresie wprowadzania zmian potrzebnych w kilku obszarach geologii: polityce surowcowej, legislacji, roli służby geologicznej, magazynowaniu i składowaniu w górotworze, międzynarodowej współpracy surowcowej oraz edukacji surowcowej. Do każdej z tych spraw zostanie delegowana w radzie grupa robocza.
- W skład Rady Gospodarowania Zasobami Ziemi zostali powołani specjaliści i specjalistki z obszaru geologii i górnictwa oraz niezależne ekspertki i eksperci, posiadający wiedzę z różnych branż.
- Decyzja o powołaniu zespołu doradczego została podjęta w związku z potrzebą usprawnienia dyskusji eksperckiej, dotyczącej różnych obszarów geologii w kontekście postulatów i propozycji zgłaszanych do MKiŚ przez szeroko rozumiane środowiska gospodarcze, samorządowe, badawczo-rozwojowe i naukowego.
Rada będzie wspierała ministra klimatu i środowiska poprzez wydawanie opinii, analiz, propozycji i wniosków w zakresie:
- korekty „Polityki Surowcowej Państwa”, w tym zapewnienia korelacji tego dokumentu z działaniami i regulacjami dotyczącymi polityki surowcowej na poziomie Unii Europejskiej;
- aktów prawnych dotyczących geologii i gospodarowania górotworem, w tym:
- założeń zmiany obowiązującej ustawy – Prawo geologiczne i górnicze,
- założeń nowego aktu prawnego, regulującego działalność w górotworze;
- założeń i kierunków wieloletnich planów prac państwowej służby geologicznej;
- kierunków rozwoju współpracy międzynarodowej w obszarze geologiczno-surowcowym;
- planowanych działań w zakresie zrównoważonego rozwoju wykorzystania górotworu dla celów magazynowania i składowania substancji;
- rozwoju edukacji geologiczno-surowcowej.
Źródło: MKIŚ