Rower – i zdrowo i ekologicznie

19/04/2022 5:50
Marek Staroń

Ostatnie lata to prawdziwy renesans jazdy na rowerze. Kiedy tylko zaczyna robić się ciepło cykliści opanowują każdą możliwą przestrzeń. Można spotkań ich na chodnikach, ulicach, ścieżkach rowerowych, lasach, a niektórzy ze swymi jednośladami wybierają się nawet w góry. Aspekty zdrowotne jazdy na rowerze to jedno, ale czy zastanawialiście się również co do tego ma ekologia?

Rowery to prawdziwa alternatywa dla ruchu samochodowego, który degraduje nie tylko środowisko, ale również nasze zdrowie. Korki, hałas, niebezpieczeństwo na drodze sprawiają, że szczególnie w miastach poruszać się coraz trudniej.

W tym wszystkim rower wyrasta na prawdziwego lidera dbałości o nas i nasze otoczenie. Jest napędzany tylko i wyłącznie naszymi mięśniami, co przy obecnych cenach paliwa ma spore znaczenie. Taki wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na nasz układ sercowo – naczyniowy, poprawia naszą kondycję, sampoczucie i obniża poziom stresu.

Jeśli chodzi o aspekty ekonomiczne to jak się okazuje redukcja kosztów paliwa to nie wszystko. Wiele badań wskazuje, że jazda na rowerze wpływa na efektywność zawodową pracowników. A ostatecznie wybierając ten środek transportu oszczędzamy i tak niewielką ilość miejsc parkingowych.

Wspomnijmy wreszcie jak jest wpływ jazdy rowerowej na środowisko. Pierwszy aspekt zdaje się być oczywisty – mniej hałasu i więcej czystego powietrza. Drugi  – to ochrona tak cennych terenów zielonych i uwaga, zabytkowych budynków przed zgubnymi skutkami zanieczyszczeń.

Teraz kiedy ciepłe dni za pasem zachęcamy Was do skorzystania za swoich rowerów. Pomożecie sobie, swoim portfelom i środowisku. Szerokiej drogi!

X
Skip to content