Światowy Dzień Pszczół

20/05/2023 6:22
Basia Krumholc

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Jest to dzień obchodzony od 2018 roku, a został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Słowenii.

Poniższe materiały fotograficzne i video zostały nadesłane przez osoby prywatne z terenu województwa lubuskiego. Dziękujemy!

Ponad 87% gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Stąd malejącą populacja gatunków zapalających jest ogromnym problemem bioróżnorodności.

W czasie zbiorów pszczoły świadczą jedną z najważniejszych usług dla ekosystemu, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, także tych, które są pożywieniem dla nas i dla wielu gatunków zwierząt.

Zapylają też rośliny, które są wykorzystywane do celów ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych.

Prowadzone przez pszczoły zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszczoła miodna, oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele, tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli.

Rośliny zapylane przez pszczoły, trzmiele czy inne owady wydają znacznie większe plony, które także jakościowo przewyższają to co wyrasta bez pośrednictwa zapylaczy. Duże zbiory dobrych jakościowo owoców, warzyw czy nasion rzepaku to odpowiedź na oczekiwania producentów rolnych, a pośrednio – konsumenta.

Pamiętajmy, że przyczyniać się do ochrony pszczół może każdy z nas. Najprostsze sposoby ich ochrony to:

  • goszczenie ich w swoim ogrodzie;
  • dbanie o środowisko naturalne;
  • pozostawianie w ogrodzie choć części nieskoszonego trawnika, gdzie można założyć kwietną łąkę;
  • sadzenie lub sianie roślin miododajnych o różnych terminach kwitnienia;
  • niewypalanie traw ani łodyg i kwiatów zeszłorocznych – wiele gatunków owadów właśnie tam się kryje;
  • ustawianie dla nich (szczególnie w słoneczne dni) miejsc z wodą, popularnie zwanych poidełkami, zawierających drobne kamyczki lub żwirek, aby owady mogły spokojnie się napić bez zagrożenia moczenia skrzydełek.
X
Skip to content