Uczestnicy WTZ dbają o środowisko

17/09/2023 11:50
Basia Krumholc

Zaczęli od sprzątania lasu w okolicy Jeziora Bialskiego we wsi Białka na Lubelszczyźnie. Potem będą zbierać plastykowe nakrętki i elektrośmieci. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Parczewie – placówki prowadzonej przez Caritas Diecezji Siedleckiej, włączają się aktywnie w obchody święta „Czas dla Stworzenia”. 

„Czas dla Stworzenia” to coroczne święto ekumeniczne, które łączy setki tysięcy chrześcijan w modlitwie i działaniach dla planety. Rozpoczyna się 1 września, w Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, a kończy 4 października Dniem świętego Franciszka z Asyżu – patrona ekologów. 

W jego świętowanie włącza się m.in. Warsztat Terapii Zajęciowej w Parczewie – placówka pobytu dziennego, w której osoby z różnego typu niepełnosprawnościami rozwijają swoje umiejętności zawodowe i społeczne oraz realizują zainteresowania i marzenia. 

Elżbieta Zielińska-Gomółka, kierownik WTZ w Parczewie podkreśla istotę święta: – Jest to czas, w którym bardziej niż kiedykolwiek dostrzegamy ogromną potrzebę ochrony naszego środowiska i otaczającej nas przyrody. Wszelkie działania, które podejmujemy mają na celu nauczyć naszych podopiecznych odpowiedzialności za środowisko naturalne, zwrócić uwagę na to, aby chociażby ograniczyć kupowanie wody w plastykowych butelkach, czy nadać przedmiotom nowe życie zamiast je wyrzucać. 

Sprzątanie lasu odbyło się 13 września w okolicach Jeziora Bialskiego we wsi Białka gm. Dębowa Kłoda. W akcji wzięło udział 18 osób z Warsztatu (uczestnicy z kadrą). Placówka Caritas od wielu lat współpracowała w tym celu z Nadleśnictwem Parczew w ramach ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. 

Ponadto 20 września, przy budynku starej plebanii przy ul. Kościelnej 53, odbędzie się zbiórka elektrośmieci, w której może wziąć udział każdy chętny. 

Przez cały wrzesień do placówki można również przekazywać plastykowe nakrętki po butelkach – zostaną przekazane na Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. 

X
Skip to content