VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla dzieci

07/02/2024 9:21
Basia Krumholc

Przedszkolaki i uczniowie kl. I-III malują, rysują i wyklejają swoje rodziny, a od rodziców słyszą, że były zawsze kochane.
Rozpoczął się VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Na początku była miłość – moja rodzina”. Uczestniczyć w nim mogą dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas I–III szkół podstawowych. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych oceniani są osobno. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy twórczo zinterpretować tytuł konkursu. Wyboru laureatów dokona komisja konkursowa, która oceni ujęcie tematu, wybór techniki, staranność wykonania i samodzielność.
– Jednym z najważniejszych filarów naszej 25-letniej już działalności jest edukacja, obok modlitwy i działalności charytatywnej. Chcemy edukować i wychowywać młode pokolenia Polaków w szacunku do życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Dla młodzieży i dorosłych przygotowujemy Biblioteczki Pro-Life, prelekcje, filmy, vlogi, warsztaty i webinary. Dla najmłodszych od kilku lat organizujemy konkurs, mający być zachętą dla rodziców i nauczycieli do rozmów z dziećmi o tym, jak wielką wartość stanowi rodzina. Konkurs podkreśla znaczenie rodziców i rodziny w kształtowaniu osobowości każdego człowieka. Rozwija także plastyczne talenty dzieci – mówi Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

– Bardzo bym chciała, by wykonanie każdej pracy przez dziecko było poprzedzone jego rozmową z rodzicami. Rozmową nie tylko o tym, co ma przedstawiać rysunek czy wyklejanka, ale przede wszystkim o tym, jak wyglądała historia jego życia od poczęcia oraz jak to było, gdy rodzice dowiedzieli się, że ono już jest i rozwija się w brzuchu mamy. Marzę o tym, żeby wszystkie biorące w nim udział dzieci dowiedziały się, że były kochane od poczęcia – dodaje Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Prace plastyczne mogą być wykonane dowolną techniką. Mogą zostać namalowane farbami, narysowane czy naszkicowane. Można zgłosić pracę przestrzenną, wykonaną w glinie, a także wyklejankę, komiks lub książkę. Małych artystów ogranicza jedynie ich własna wyobraźnia.

W poprzedniej edycji konkursu wzięło udział blisko 5 tys. dzieci z całej Polski. – To niesamowite, jak wiele talentu i pasji drzemie w dzieciach, które nadesłały prace w ubiegłym roku. Prace były niezwykłe, wyjątkowe i pełne emocji. Każda pokazywała kochające się rodziny i cenne chwile spędzone z mamą, tatą, rodzeństwem, dziadkami czy dalszą rodziną – mówi Joanna Banasik, koordynatorka ubiegłorocznej edycji konkursu. Wojciech Zięba uzupełnia: – Dzieła małych artystów pokazują nam, jak silne więzi i uczucia łączą ich rodziny pełne szczęścia, wsparcia i bezpieczeństwa.
Na prace czekamy do 30 kwietnia 2024 roku. Rozstrzygnięcie konkursu i publikacja listy laureatów nastąpi na stronie internetowej konkursu 1 czerwca 2024 r. Wszyscy laureaci otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe (m.in. gry, książki, artykuły plastyczne, instrumenty muzyczne i puzzle).


Regulamin, formularze zgłoszeniowe, wybrane prace plastyczne dzieci z poprzednich lat i więcej informacji: https://pro-life.pl/konkurs-dla-dzieci
ag/PSOŻC

X
Skip to content