W oczekiwaniu na skrzydlatych „wędrowców”

01/02/2021 13:16
Agnieszka Wojnarowicz

Jak podaje portal zielonagora.lasy.gov.pl:

 

Sokół wędrowny (Falco peregrinus) jest tym spośród gatunków ptaków szponiastych, którego zauważona sylwetka na tle nieba wprawia w zachwyt chyba wszystkich miłośników ptaków i ornitologów. Teraz liczymy, że takie nietuzinkowe spotkanie będzie dane odbyć także nam, tutejszym leśnikom i „ptakolubom”. Mieszkanie do wynajęcia
Wystarczyło kilka telefonów, krótkie uzgodnienia dopinające szczegóły współpracy i do kroniki listopadowych działań na rzecz awifauny możemy dopisać budowę nowych platform na terenie Nadleśnictwa Lipinki i Nadleśnictwa Wymiarki. Lubuskie lasy wzbogaciły się w dwie profesjonalne platformy gniazdowe „szytą na miarę” bohatera, którym jest coraz częściej pojawiający się w naszym regionie sokół wędrowny.
Pomysł rzucony przez doktoranta Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania, szybko znalazł w obu nadleśnictwach podatny grunt na wdrożenie inicjatywy w życie. Dalej tylko zlecenie na budowę i montaż platformy, które trafiło w ręce „ptasich fachowców” z najwyższej półki i już słowa zostały przekute w czyn. Miejsca „sokolich mieszkań”, zlokalizowano na sosnach. Liczymy, że gniazda już niedługo znajdą swoich lokatorów i nasze przygraniczne rubieże staną się kolejnym punktem na mapie, odbudowującej się leśnej populacji tego przepięknego przedstawiciela podrodziny sokołów.

 

 

 

Zdjęcie: Mariusz Urban, Nadleśnictwo Kłodawa

X
Skip to content