Wolontariat: sprzątanie otoczenia szlaków turystycznych

04/05/2021 13:34
Agnieszka Wojnarowicz

Tatrzański Park Narodowy otworzył zapisy na kolejne dwa miesiące na zadanie sprzątania otoczenia szlaków turystycznych:

Celem zadania jest usuwanie odpadów pozostawianych przez turystów na terenie Parku. Śmieci te (głównie opakowania po żywności i napojach) negatywnie oddziałują na przyrodę poprzez zmianę zachowań zwierząt – ptaków i ssaków, które przyzwyczajają się do obcego źródła pokarmu, tworzenie pułapek dla bezkręgowców oraz dostarczanie do gleby i wody szkodliwych substancji.

Zadanie polega na sprzątaniu śmieci ze szlaków turystycznych i ich otoczenia (około 5 metrów wokół szlaku), a także w sąsiedztwie dróg publicznych przebiegających przez teren Parku oraz dostarczeniu zebranych odpadów do wyznaczonego miejsca. Wymaga to pokonywania na piechotę kilku/kilkunastu kilometrów dziennie oraz przenoszenia worka lub plecakoworka. Przy sprzątaniu używa się rękawic roboczych i chwytaków do śmieci. 
Praca w zespołach dwuosobowych. W zależności od wyboru trasy od kilku do kilkunastu godzin dziennie. 

Grafik jest ustalany na bieżąco w zależności od zapotrzebowania i warunków pogodowych.
Za 5 dni pracy 2 dni wolne.

Ważna informacja – nie należy się nastawiać na częste chodzenie wysoko w góry. 

Najczęściej sprzątane są szlaki dolinne, gdzie jest duży ruch turystyczny (Dolina Kościeliska od Smreczyńskiego Stawu, Dolina Strążyska, Dolina Białego, Droga pod Reglami, Ścieżka nad Reglami, Dolina Chochołowska, Jaskinie w Dolinie Kościeliskiej).
Czasem można połączyć sprzątanie z dłuższą wycieczką, ale nie zawsze jest to możliwe. 

Szczegóły

Źródło: tpn.pl

X
Skip to content