XXVII Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników

25/09/2023 14:56
Basia Krumholc

Tysiące leśników przybyło 16 września do Częstochowy na Jasną Górę, żeby wziąć udział w XXVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Leśników, której tegoroczne hasło brzmiało: „Zagrożeniem dla pokoju na świecie jest nie tylko wyścig zbrojeń, ale także brak należytego szacunku dla przyrody” (Jan Paweł II, Orędzie na Światowy Dzień Pokoju, 1990 r.)

Pracownicy leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, gospodarki wodnej, parków narodowych, ochrony środowiska, wyższych i średnich szkół leśnych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych tradycyjnie pielgrzymowali do Czarnej Madonny, żeby wspólnie podziękować za jej opiekę i duchowo przeżyć Eucharystię.

Pielgrzymka rozpoczęła się od spotkania pielgrzymów z delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, ministrem klimatu i środowiska oraz dyrektorem generalnym Lasów Państwowych.

Po przemarszu do klasztoru pod szczyt Jasnej Góry i powitaniu pielgrzymów została odprawiona msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Tadeusza Lityńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, z udziałem regionalnych duszpasterzy. Homilię wygłosił ksiądz arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński, który podkreślał, że relacja do świata ma być relacją miłości, bo „świata nie wystarczy szanować. Przyrodę trzeba kochać. Pełnia człowieczeństwa jest możliwa tylko w relacji miłości do Boga Stwórcy i Stworzenia”.

Źródło: lasy.gov.pl

X
Skip to content