Zapraszamy do udziału w obchodach Dnia Krajobrazu

03/12/2020 19:45
Agnieszka Wojnarowicz

20 października po raz kolejny obchodzimy Dzień Krajobrazu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji przedsięwzięcia jest drzewo w krajobrazie. Hasło to przypomina zarówno o funkcjach przyrodniczych i klimatycznych drzew, jak również o ich symbolicznej roli i znaczeniu w kulturze. Jak co roku zachęcamy szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do świętowania Dnia Krajobrazu.

Spacery krajoznawcze

Celem Dnia Krajobrazu jest popularyzowanie wiedzy na temat danego krajobrazu – jego historii, funkcji i ewentualnych zagrożeń. W ramach obchodów tego dnia organizowane są spacery krajoznawcze. Dzięki nim możemy lepiej poznać otaczającą nas rzeczywistość przyrodniczą i kulturową, ich specyfikę i charakter. 

Więcej informacji o obchodach Dnia Krajobrazu można znaleźć na stronie: http://www.gdos.gov.pl/dzien-krajobrazu-2020.

Drzewo w krajobrazie

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Dnia Krajobrazu jest drzewo w krajobrazie. Hasło to podkreśla znaczącą rolę drzew w otaczającym nas świecie.

Ze względu na swoją biologiczną różnorodność drzewa są obecne w większości typów krajobrazów. Występują zarówno na terenie krajobrazów naturalnych, jak i kulturowych. Pełnią one nie tylko funkcje przyrodnicze czy klimatyczne, ale także symboliczne.

Drzewa przez wieki inspirowały artystów przez co ich obecność w tekstach kultury jest znacząca, szczególnie jeśli przyjrzymy się polskiej kulturze.

Organizatorzy proponują, aby tegorocznym obchodom Dnia Krajobrazu towarzyszyły słowa Leopolda Staffa „O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa!”.


Zachęcamy szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do włączenia się w Dzień Krajobrazu.

Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja/zapraszamy-do-udzialu-w-obchodach-dnia-krajobrazu

X
Skip to content