ZbieramTo, czyli co łączy zbiórkę rzeczy z pracą na misji.

ZbieramTo, czyli co łączy zbiórkę rzeczy z pracą na misji.
26/08/2021 12:46
Marek Staroń

Zbieramto to projekt, który pokazuje, że to, co dla nas Polaków jest zbędne, niepotrzebne czy wręcz jest śmieciem, dla tysięcy ludzi w biedniejszych zakątkach świata jest skarbem… Dzięki zbiórkom prowadzonym przez Zbieramto budowane są studnie w Czadzie i Tanzanii, dożywiane dzieci na Filipinach i wspierany dom dziecka w Boliwii.

Zbieram to dla misji i środowiska
“Kiedy Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów stawiał pierwsze kroki w fundraisingu, ważne dla nas było to, aby każdy mógł pomagać – nawet jeśli nie ma pieniędzy – relacjonuje ksiądz Piotr Chmielecki SCJ. – Zaczęliśmy więc zadawać sobie pytanie, jak poprzez lokalne działania możemy pomagać globalnie? Zainspirowani poczuciem odpowiedzialności za to, co również obok nas. Zaczęliśmy zapraszać ludzi do uczestnictwa w akcjach zbiórek z pozoru nieprzydatnych i bezwartościowych rzeczy i surowców. Okazało się, zerwany łańcuszek, siatka zużytych baterii czy rzucony w kąt telefon komórkowy są dla nas na wagę złota. W ten sposób projekt Zbieramto stał się odpowiedzią na dwie potrzeby: „zdejmowania z głowy” trosk materialnych misjonarzy, aby mogli skupić się na głoszeniu Dobrej Nowiny oraz ochrony środowiska” – podsumowuje pomysłodawca akcji, ksiądz Piotr Chmielecki SCJ. Zbieramto to projekt, który skupia w sobie szereg długofalowych akcji, gdzie Darczyńcami są osoby indywidualne, szkoły, przedszkola oraz parafie.


Działam lokalnie, wspieram globalnie

Jedną z palących i pilnych potrzeb mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej, gdzie posługują sercańscy misjonarze, jest czysta woda. Bardzo wielu ludzi korzysta z ręcznie kopanych studni lub innych ujęć, gdzie woda ma brunatny kolor. Woda, którą piją, jest bardzo zanieczyszczona. Każdego dnia z powodu chorób biegunkowych wywołanych brudną wodą w Afryce umiera 1400 dzieci. Umierają one na oczach misjonarzy.
„Srebro na wagę złota” to akcja, która polega na zbiórce srebrnego złomu: porwanych łańcuszków, kolczyków nie do pary, poczerniałych medalików. Z otrzymanego srebra odlewamy krzyżyki sercańskie. Subtelna i symboliczna biżuteria Coriss jest cegiełką. Dochód ze zbiórki z rozprowadzania biżuterii przeznaczamy na budowę studni w Czadzie (zobacz więcej: https://coriss.pl/pl/). Z kolei w ramach akcji “zbieraj i wspieraj” prosimy o elektrośmieci: wyczerpane baterie, zniszczone telefony komórkowe, zegarki tarczowe. W tej inicjatywie bardzo liczymy na szkoły, przedszkola i inne placówki edukacyjne (https://www.zbieramtowszkole.pl/) oraz parafie (https://www.misjesercanow.pl/zbieram-to-w-parafii). Środki pozyskane z recyklingu starych telefonów przeznaczamy na cel budowy studni w Tanzanii. Trzecia inicjatywa to „Dobre monety”. Zbieramy monety i banknoty, które pozostały w portfelach i kieszeniach po zagranicznych wyjazdach, ale też pieniądze wycofane z obiegu, np. polskie z Okresu PRL-u. W ramach tej akcji nie tylko wspieramy budowę studni w Czadzie, ale również dożywianie i edukację dzieci na Filipinach. Poomagamy także podopiecznym z domu dziecka Hogar de la Esperanza w Santa Cruz. Większość dzieci trafiła tu prosto z więzienia Palmasola o zaostrzonym rygorze, gdzie przebywała razem z rodzicem skazanym na kilka, a nawet kilkanaście lat więzienia. Inni podopieczni to dzieci porzucone, zaniedbane, doświadczające przemocy, sieroty socjalne (więcej o akcji: https://www.dobremonety.pl/).
Dotychczas zebraliśmy ponad 210 kg srebrnego złomu. Przez kilka lat trwania projektu budowy studni w Czadzie udało się wybudować już ponad 200 studni, w tym 3 dzięki projektowi „Zbieramto w szkole”, za którym stoją uczniowie i nauczyciele z ponad 1099 szkół i przedszkoli rozsianych po całej Polsce. Dzięki naszym Darczyńcom w wiosce na Filipinach powstało 19 domów, w tym 14 ze środków pochodzących ze zbiórki starego srebra, a tylko w 2020 roku wymieniliśmy “Dobre monety” na 36 451 złotych, przekazując wsparcie dzieciom na Filipinach i w Boliwii.

Jak do nas dołączyć? Lub Zbieraj z nami:

Zbieramto
propozycja dla osób indywidualnych. Zachęcamy do przesyłania nam (listem poleconym lub paczką) starej, zniszczonej, niepotrzebnej srebrnej i złotej biżuterii, zegarków tarczowych, telefonów komórkowych, „Dobrych monet” na adres: ul. Rakowa 11, 10-185 Olsztyn.


Zbieramto w szkole
projekt dedykowany szkołom i przedszkolom. Niewątpliwie czymś, co przyciąga placówki do współpracy, jest możliwość pomocy innym, a jednocześnie proekologiczny wymiar projektu. Wierzymy, że misyjny cel zbiórek uwrażliwia na pewne wartości, a poprzez przekazywanie rzeczy do recyklingu, zwiększamy świadomość potrzeby ochrony środowiska. Wypełnij formularz, dołącz do nas: https://www.zbieramtowszkole.pl/users/login/users.


Zbieramto w parafii
okresowe zbiórki surowców wtórnych (makulatury, złomu i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) przy kościołach. Aby mogła zaistnieć kolejna “Parafia z misją” potrzeba: dobrych chęci, zgody księdza proboszcza, miejscowych wolontariuszy. Skontaktuj się z nami: +48 537 411 405, kontakt@misjesercanow.pl.


Woda z misją
oferta dla firm, klasztorów, hoteli. Producent wody mineralnej Staropolanka przeznacza 10% wartości zakupów, dokonanych za naszym pośrednictwem, na budowę studni w Czadzie Więcej informacji: tel. 537 411 405, email: woda@zbieramto.pl.


Coriss.pl
tu można kupić krzyżyki sercańskie, które powstały z ofiarowanego nam „złomu” srebra i złota oraz inną “biżuterię z misją” – bransoletki-różańce, celebrytki, łańcuszki, kolczyki: https://coriss.pl/pl/.

Projekt zbieramto.pl | dla misji i środowiska łączy pokolenia i udowadnia, że naprawdę mamy wpływ na los ludzi z drugiego końca świata!

Nadesłała Kamila Łazicka – korespondent EAI EkoMaika

X
Skip to content